Wysokie stopy procentowe nie przekładające się na wysokość depozytów, stale kurcząca się zdolność kredytowa klientów, słaba kondycji polskiej waluty sprawia, że inwestorzy szukają alternatywy. Rosnąca popularność wynika z pewności wynika z ciągłego wzrostu wartości oraz przeświadczenia, że ziemia jest najskuteczniejszą formą ochrony pieniędzy. Gdzie jest największa szansa zwrotu i czym się kierować, by inwestycja w ziemię nie okazała się stąpaniem po grząskim gruncie.
Lokowanie w lokacie. Czy są alternatywy?
W czasach nisko oprocentowanych lokat inwestycje w nieruchomości uchodziły za jedną z najbardziej bezpiecznych przystani. Choć oprocentowanie depozytów jest wyższe niż przed półroczem, to nadal daleko mu do poziomu inflacji. Zyski na lokatach bankowych rosną coraz wolniej, a te wypracowane na rachunkach konsumuje inflacja. Wszystko wskazuje na to, że nie można się spodziewać kolejnych podwyżek oprocentowania lokat i obligacji.
Obecnie banki proponują nieco lepsze oprocentowanie, z drugiej jednak strony aktualne uwarunkowania rynkowe nie należą do najłatwiejszych. Czy w takich realiach inwestowanie w produkty finansowe nadal postrzegane jest jako atrakcyjna forma lokowania kapitału? Wiele wskazuje na to, że inwestorzy szukają alternatywy.
Nieruchomości na trudne czasy
Inwestycje finansowe według części ekonomistów są dziś zbyt ryzykowne a długofalowo nie spełnią swojego podstawowego zadania – nie ochronią kapitału. Korzystniejsze jest kupowanie dóbr trwałych – jak nieruchomości, ale takich, których ceny nie wzrosły nadmiernie.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest niepewna – ten rodzaj inwestycji w ostatnich latach cechował się dynamicznym wzrostem cen, by pod koniec roku zamknąć niepokojącym tąpnięciem podaży. Przyczyny zjawiska są złożone, ale z pewnością jest pokłosiem niższej zdolnością kredytowej i zachowawczej postawy konsumentów. Niepewna koniunktura sprawia, że inwestorzy wstrzymują się z nowymi inwestycjami, a potencjalni nabywcy odwlekają decyzje o zakupie.
Powrót inwestorów na grunty
Uwaga inwestorów kierowana jest na grunty. To nie tylko odwrócenie uwagi od inwestycji w mieszkania, lecz przewartościowanie na rynku i potrzeba stabilnej inwestycji na lata. Ziemia – podobnie jak inne nieruchomości – od stuleci są atrakcyjną formą lokowania kapitału. To także jedna z najpewniejszych inwestycji – na gruntach można było bardzo dobrze zarobić najlepiej, choć wybór odpowiedniego przedmiotu inwestycji jest niezwykle ważny.
Atrakcyjność gruntów wynika z dwóch przyczyn – ograniczonej liczby i gwarancji istnienia – rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Dzięki czemu nawet niespokojne czasy są gwarancją, że kupiona działka pozostanie Twoją własnością.
Działki na Mazurach – duże zainteresowanie buduje popyt
Deficyt jest bardzo widoczny nie tylko w obrębie miast, lecz także w lokalizacjach, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem: w kurortach i w pierwszej linii zabudowy nad zbiornikami wodnymi – w tym nad jeziorami. Gruntów, zwłaszcza w dobrych lokalizacjach, które łączą funkcje wypoczynkową z możliwością zabudowy całorocznej nie przybywa. Liczba działek doskonale zlokalizowanych – zwłaszcza na Warmii i Mazurach jest ograniczona.
Na rynku nieruchomości zdrożało wszystko, także działki, co jest dobrą wiadomością dla potencjalnych inwestorów, którzy wciąż się wahają.
Inwestycja bez dodatkowych nakładów
Inwestycja w działkę to lokata praktycznie bezobsługowa. Podatek od nieruchomości uiszczany raz w roku to jedyny obowiązek spoczywający na jej właścicielu. W przeciwieństwie do mieszkań inwestor nie musi się troszczyć o znalezienie najemcy, nie musi regularnie dbać o stan techniczny. Nie ponosi też kosztów utrzymania nieruchomości, jeśli nie znajdzie lokatorów.
Sposobów zarabiania na ziemi jest kilka. – Można kupować działki budowlane w rozwijającej się okolicy i liczyć, że ich wartość wzrośnie. Nie brakuje też chętnych na działki rolne, które mają szansę na odrolnienie. To inwestycja dużo bardziej zyskowna, ale wymagająca większych nakładów. Szukasz działki rolnej na Mazurach? Sprawdź >>
Działka na Mazurach? Zaufaj ekspertom
Popyt na atrakcyjne działki będzie zawsze. Ważne jednak, by wiedzieć czym się kierować lub powierzyć zakup specjalistom, którzy potrafią dostrzec potencjał w miejscach niedocenionych, które dziś można nabyć taniej, ale za pewien czas zyskają na popularności i atrakcyjności. Dzięki czemu potencjał zysku w długim terminie jest większy, a ryzyko – także biznesowe – ograniczone.
Na rynku nieruchomości, a więc i gruntów, najważniejsza jest lokalizacja. – To podstawowy wyznacznik atrakcyjności działki. Istotna jest też jej wielkość oraz przeznaczenie. Czy i w jaki sposób można ją zabudować? Czy jest uzbrojona? Czy da się ją podzielić? Co z dojazdem?
Początkującym na rynku gruntów inwestorom radzimy skorzystać z pomocy pośrednika wyspecjalizowanego w obrocie ziemią. Pozornie ładna i atrakcyjna cenowo działka może się bowiem okazać gruntem, z którym nie da się nic zrobić. Tym bardziej, że obrót działkami i możliwości ich wykorzystania są ograniczone poprzez wiele przepisów.
Szukasz działki na Mazurach? Poznaj ekspertów Lokat Ziemskich. Więcej o nas przeczytasz tutaj >>